E-posta:
Şifre    :
 
 
Beslenmede Lifli Gıdaların Önemi :

herbalife bitkisel lif tabletleriBESLENMEDE LİFLİ GIDALARIN ÖNEMİ NEDİR?

Sağlık için, lif bakımından zengin bir beslenme düzeninin büyük önem taşıdığı artık hepimiz tarafından biliniyor. Peki, lifli ya da diğer adı ile posalı beslenme nedir? Lifli gıdalar neden faydalıdır? Herbalife Türkiye Beslenme Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Banu Çaycı, merak ettiğiniz soruların yanıtlarını verdi.

Lifli besinlerin ortak özelliklerinin su emmeleri ve şişmeleri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Banu Çaycı, sağlıklı bir diyetin vazgeçilmez parçası olarak lif açısından zengin tam tahılları tüketmenin kalp hastalığı ve kabızlık riskini azaltabildiğini ve kilo kontrolüne yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

Herbalife Türkiye Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr.Banu Çaycı, beslenme düzenimizdeki  lif miktarının artmasının, yediğimiz gıdalardan alınan kalori miktarını azaltmaya yardımcı olduğunu ve bunun da uzun vadede kilo kontrolü sağlamayı desteklediğini söyledi;

"Yapılan çalışmalar, bağırsak adenomu (polip) gelişiminin yeterli miktarda lifli gıdalar ile beslenilmesiyle yüzde 25-30 oranında engellendiğini göstermektedir. Bitkisel lifler, bağırsak hareketlerini hızlandırarak bağırsakta oluşan kanserojen maddelerin hızlı bir biçimde atılımını sağlamaktadır. Liflerin diğer bir başka faydası da gıdalarla alınan yağların bağırsaktan emilimini yüzde 30 oranında azaltabildiğidir."

Prof.Dr.Banu Çaycı, lifli gıdalara örnek olarak tam tahıllı ekmek, makarna, kahverengi pirinç, yulaf, bezelye, fasulye, mercimek, çekirdekler, tahıllar, sebze ve meyveleri gösterdi.

 LİFLER İKİYE AYRILIYOR

Liflerin çözünebilen ve çözünmeyenler olmak üzere ikiye ayrıldığını söyleyen Prof. Dr. Çaycı, bu iki  lif gurubunu şöyle anlattı:

1. Çözünebilen lifler: Suda çözündüklerinde jelimsi bir maddeye dönüşürler. Çözünebilen lifler midenin boşalma süresini uzatarak şekerin daha yavaş serbest bırakılıp özümsenmesini sağlar. Ayrıca kandaki kolesterol düzeyini düşürürler. En çok havuç, bezelye, fasulye, arpa ve narenciyede bulunur.

2. Çözünmeyen lifler: Sindirim sisteminde besinlerin hareketini artırarak kabızlık şikâyetini önlerler. Tam buğday, kepekli un, fındık, yeşil fasulye, patates, sebzeler ve karnabahar iyi bir lif kaynağıdır.

BAKLAGİLLER LİFTEN YANA ÇOK ZENGİN
Her hafta en az üç kere fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagillerden tüketilmesini öneriyor Prof. Dr. Banu Çaycı. Baklagillerde, tüm diğer besinlerden daha çok lif bulunmaktadır. Ayrıca, elma veya armut gibi kabuğu ile yediğimiz meyvelerin, kabuğu soyulmuş meyvelere kıyasla daha çok lif içerdiğinin de altını çiziyor.

 GÜNLÜK NE KADAR LİF ALMAMIZ GEREKİRYOR?

Ortalama olarak bir insanın günde 25-30 gram lif tüketmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Banu Çaycı, bitkisel lif takviyelerinin de günlük lif alımını destekleyeceğini hatırlatıyor. Önerilen miktarda lif alınamaması durumunda takviyelerden de yararlanılmasının önemine dikkat çekiyor.

Günlük lif ihtiyacınızı karşılamak üzere geliştirilen Herbalife Bitkisel Lif Tablet bir gıda takviyesi olarak tercih edebileceğiniz bir ürünümüzdür.

 
Herbalife Ürünleri-Diyetsiz Kilo Kontrolü
© 2011. Tüm Hakları Saklıdır.
 
Bu site E-Ticarix e-ticaret yazılımı ile hazırlanmıştır
 
Firma Rehberi