E-posta:
Şifre    :
 
 
İdeal Kahvaltı Nasıl Olmalı? :

İdeal Kahvaltıda Neler Olmalı?

Bu makalede, iadeal bir kahvaltı nasıl olamalı? Sabah kahvaltısının önemi nedir? Kahvaltı yapmadan zayıflayabilir miyim? gibi sorulara cevaplar vermeye çalıştık.

Sabah kahvaltısı öğünler arasında en önemli olanıdır. Özellikle güne daha iyi başlamak hem de günün daha iyi geçmesini sağlamak için mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında çok uzun bir süre aç kalırız. Vücudumuz bu süre içerisinde çalışmaya devam ettiği için besinlerin tümünü kullanır ve yeterli enerjisi kalmaz, kan şekeri düşer, dikkat dağınıklığı, baş ağrısı ve yorgunluk hissi artar. Özellikle bu durum çocuklarda okul başarısının düşmesine sebep olur. Aynı zamanda vücudumuzdaki depoların azalmasına bağlı olarak hastalıklara karşı vücut direnci azalır. Metabolizma hızı azaldığı için kilo almaya yatkınlık da artar.

Sabah kalktığınızda acıkmadığınızı hissederek ya da zamanınızın kısıtlı olduğunu düşünerek hiçbir şey yemez ve kahvaltıyı atlamanız durumunda vücudunuz, bir önceki gece tüketilen depolanmış su ve besin depolarını kullanmaya çalışır.

Bir şey yememeniz durumunda öğleden önce kendinizi yorgun ve aç hissedeceğinizden, çikolata, kurabiye ya da cips (enerji seviyenizi artırmak için bir hızlı çözüm) atıştırma ihtimaliniz yüksektir.

Karbohidrat Bazlı Kahvaltı Seçenekleri

Beyaz ekmek, kızarmış ekmek, kek ya da şekerli kahvaltılık gevrekler gibi karbonhidrat  bazlı kahvaltı seçeneklerini tercih etmeniz durumunda, bu kahvaltı seçenekleri vücudunuzun düzgün işlev görmesi için gereken besinlerin (proteinler, lifler, vitaminler, mineraller ve doymamış yağlar) hiçbirini içermemektedir.

Bu enerji artışı kısa sürer ve enerji düzeyinizin kısa zamanda azalmasına neden olur ve siz kısa süre sonra kendinizi yorgun hisseder, konsantrasyonunuzu kaybeder ve öğle yemeğinden önce acıkırsınız.

Bu yaygın kahvaltı seçenekleri sabahları vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamaz. Peki hiç düşündünüz mü yanlış kahvaltı seçimlerimiz bizi nasıl etkiliyor?

Kahvaltıyı atlamak ya da karbonhidrat bazlı kahvaltı seçeneklerini tercih etmek sizi ve gününüzü birçok şekilde etkileyebilir. 

  • Devamlı açlık hissi  
  • Şekerli atıştırmalıklar yeme isteği
  • Konsantrasyon güçlüğü
  • Enerji eksikliği ve yorgunluk
  • Unutkanlık
  • İrritabilite (kolay ve çabuk öfkelenme) ve duygu durum değişiklikleri

Sağlıksız kahvaltı seçimlerimizin uzun dönemli etkileri dengesiz beslenmeye neden olabilmektedir.


 İdeal Kahvaltının Önemi

İnsan vücudu trilyonlarca hücreden oluşmaktadır. Gece uyuduğumuz zaman hücrelerimiz kendini yenileme faaliyeti yaparlar. Bu yenileme faaliyeti sırasında hücreler içinde birikmiş zararlı maddeler atılırken zarar görmüş yapılar protein, vitamin ve mineral gibi temel besinler kullanılarak onarılırlar. Sabahleyin uyandığımızda bu besin maddeleri tükenmiştir ve trilyonlarca hücremiz bizden eksik besinleri tamamlamamızı isterler.

Kahvaltınız öncelikle bu eksiklikleri karşılayacak nitelikte olmalıdır.

Bir sonra ki öğüne kadar ihtiyaç duyacağımız enerji düzeyini sağlayacak karbohidratları da kahvaltıda almamız gerekiyor. Fakat bu karbonhidratlar basit yapılı, kan şekerini ani şekilde yükselterek insülin salgılanmasına neden olmayan kompleks yapılı karbohidratlar olmalıdır. Ani kan şekeri artışı ve düşüşü olmadığı için diğer öğüne kadar tokluk sağlanmış ve enerji seviyesi korunmuş olur.

Kahvaltıda vücudumuza vermemiz gerekenlerden biri de su dur. Vücudumuz hücresel faaliyetlerini susuz kalmamız durumunda tam olarak gerçekleşemez.

 

 
Herbalife Ürünleri-Diyetsiz Kilo Kontrolü
© 2011. Tüm Hakları Saklıdır.
 
Bu site E-Ticarix e-ticaret yazılımı ile hazırlanmıştır
 
Firma Rehberi