E-posta:
Şifre    :
 
 
SİNDİRİM :

Sindirim

Bütün yıl boyunca çok çalıştınız ve bir yılı yoğun geçirdiniz. Artık vücudunuzun kendine gelmesi için vücudunuza özen göstermelisiniz. Gerçekleşmesi hayli zor görünen kararları bir kenara koyun ve sindirim sisteminizi gerçekten temizlemeye ve enerjinizi geri kazandırmaya yardımcı olacak şeyler üzerine odaklanın.

Daha iyi hissetmek için hemen şimdi başlayın!

Ağzınızdan giren her şey sindirim sisteminizi oluşturan yaklaşık dokuz metrelik yoldan geçer. Bu yolculuk kolay olabilir ve yediklerinizi bu yolculuklarında fark etmeyebilirsiniz. Ama yediklerinizin ne olduğuna bağlı olarak rahatsız veya ağır da hissedebilirsiniz. Sizin için, sindirime yardımcı olacak on adımdan oluşan bir öneri planımız var. İşte bu planın genel hatları;
  • Tüketimi basitleştirin
  • Tükettiğiniz gıdalardaki besleyici değeri en yüksekte tutmaya gayret edin
  • Lif tüketiminizi artırın
  • Toksinleri etkisiz hale getirin
  • İyi huylu bakterileri eski hallerine getirin
  • Yavaşça ve yeterli düzeyde çiğneyin
  • Düzenli aralıklarla yemek yiyin
  • Rahatladığınızda yiyin
  • Yediğiniz gıdadan zevk alın
  • Takviyelerle gıda verimliliğini artırın
Karaciğer ve böbrekleriniz, toksinlerin vücuttan atılmasında önemli bir rol oynar. Yoğun içerikli ağır yemekler, gazlı, alkollü içecekler ve benzeri yiyecek ve içecekler karaciğer ve bağırsaklarınızı yorar. En iyisi yukarıda bahsedilen planı uygulamaya hemen bu günden başlayıp vücudumuza ihtiyaç duyduğu özeni göstermek.

Basitleştirin

Sindirim sürecinde bol miktarda enerji ve besin maddesi kullanılır, bu nedenle yediğiniz öğün ne kadar büyükse öğünün ardından da kendinizi o kadar uykulu hissedersiniz. Karışık öğünler bir sindirim kaosu yaratır ve rahatsızlığa neden olur.

Bazı gıdalar asit oluşturucu bazıları da alkalin oluşturucu olduklarından sindirimi sağlayan kimyasal maddelerin oluşumunda da çakışmalar yaşanır. Tüm bu sorunlara cevap gün boyunca enerji seviyelerini düzenlemeye ve sindirimin neden olacağı stresin önüne geçmeye yardımcı olacak daha basit daha küçük çaplı ve düzenli öğünler yemektir. Besleyici bir Formül 1 Shake'i ihtiyacınız olan çözüm olabilir.

Besin değerini artırın

İşlenmiş gıdalar, rafine şeker ve rafine un ürünlerinin sindirimi daha zordur. Ayrıca bu gıdaların besleyici değeri de yoktur. Besin tüketimini artırmak ve sindirim sisteminizin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için doğal tam gıda ve taze sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve mineralleri Formül 2 Vitamin ve Mineral Tabletler ile takviye edebilirsiniz.

Lifi artırın

Davetlerdeki yiyecekler genelde işlenmiş, tuzlu veya şekerli gıdalar olurken sağlığa faydası olan lifler açısından genelde eksiktirler. Bu nedenle de gıdaların rahatsızlık vermeleri ve kabızlığa neden olmaları ihtimali fazladır. Taze sebzeler ve taze veya kurutulmuş meyveler, sindirim sistemimize yardımcı olabileceği gibi lif tüketiminin artırılması da bağırsaklarımızın temizlenmesine ve böylece vücudumuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

Yulaf, çavdar, meyve, sebze, kepek ve baklagillerde bulunan çözünebilir lif, glikozun (şeker) vücut tarafından emilme sürecini yavaşlatarak ani enerji düşüş ve çıkışlarını önler ve böylece kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Yeterli miktarda lif tükettiğinizden emin olamıyorsanız Bitkisel Lif Tabletleri gibi kaliteli bir lif takviyesini öğününüze dahil edebilirsiniz.

Tazeleyin

Eğlence sezonu da olsa, çok fazla gıda tüketmek bizim için iyi değildir. Bazılarımız böyle günlerde normalden daha fazla alkollü içecek tüketme eğilimi gösterir. Çay ve kahve gibi alkol de vücudun nem kaybetmesine yol açarak sindirimi yavaşlatır, karaciğerin yükünü artırır ve böbreklere ekstra iş yükler.

Neyse ki birçok gıdada, özellikle taze ürünlerde, su olduğundan tabağınızı salata veya sebzelerle doldurun ve vücudunuzun içini yenilemek için meyve ağırlıklı bir kahvaltının tadını çıkartın. İyi nemlendirilmiş bir vücut, toksinleri etkili bir şekilde ortadan kaldırdığından günde 6-8 bardak suya gerçekten ihtiyaç duyarsınız.

Yeterli miktarda su tüketemiyorsanız Herbal Aloe Konsantre içecek sizi daha fazla su içmek konusunda uyarabilecek ve böylece her gün vücudunuz için gerekli olan 2 ila 2,5 litre dolayındaki sıvı tüketimi hedefine erişmenize yardımcı olabilecek, canlandırıcı bir tada sahiptir.

İyi - kötü

Şekerli, tuzlu ve karbonhidrat açısından zengin gıdaları, sindirim bölgesindeki doğal bakteri dengesini bozup dost olmayan bakterilerin yayılmasına neden olabilir. Gıdaları parçalamaları, B vitaminlerine dönüştürmeleri ve bağışıklık sistemimizi desteklemelerinden ötürü iyi huylu bakterilere ihtiyaç bulunmaktadır. Lif açısından zengin gıdalar, iyi huylu bakterilerin sayısını artırmaya ve bu dengeyi geri kazanmaya yardımcı olacağından tabağınızı taze ürünlerle doldurmanızın bir başka sebebi de budur.

Günlük lif tüketiminizi artırmanın diğer bir yolu kaliteli herbelife bitkisel lif tabletlerini kullanmaktır.

Yavaşlatın

Gıdaları iyi bir şekilde çiğnemek, günde yaklaşık 1.7 litre tükürük ürettiğinden açlık hissinin bastırılmasına da yardımcı olur. Tükürük, gıdaları yağlar ve karbonhidratları parçalara ayıran enzimler içermesinin yanı sıra ağzın içini dezenfekte eder. Yemeğin çiğnenmeden yenmesi bu gibi önemli fonksiyonların azalmasına neden olur. Hızlı yemek yiyenler genelde daha çok yemek yer ancak sindirimleri daha az etkili bir şekilde çalışır, bu nedenle yavaşlayın ve dikkatlice çiğneyin.

Düzenli yemek yiyin

Midemiz, düzenli aralıklarla sindirim amaçlı sıvılar salgılar. Midede işlenecek çok az şey varsa veya hiçbir şey yoksa bu sıvı zarar verici asitlere dönüşür. Muhtemelen açlık krampları öncesindeki o asit hissini yaşamışsınızdır. Vücudun doğal biyolojik ritimlerini korumak için düzenli aralıklarda, ideal olarak her dört ile altı saatte bir, yemek yemek gerekir. Böylece vücudunuza sürekli bir yakıt ve besin tedarik etmiş ve ruh halinizin dalgalanmasını, iştah ve enerjideki iniş ve çıkışları önlemiş olursunuz.

Sindirim problemi

Stres ve stresle ilişkili duygular, vücudun dikkatini mide ve bağırsak bölgesinden uzaklaştırıp sindirim sürecini durduran ve vücudu eyleme hazırlayan savaş veya kaç hormonlarını devreye sokabilir. Bu gibi zamanlarda yenilen gıdalar düzgün bir şekilde sindirilemediğinden kızgın, üzgün veya baslı altında iken yemek yemenin bir faydası olmaz.

Altın kural çok basittir. Kendinizi rahat hissettiğinizde ve yediklerinizin tadını çıkarmaya vaktiniz olduğunda yemek yiyin. Stresli alanlarda yemek yemek, sindirim sorunlarına davetiye çıkarmaktır.

Lezzet

Eğer amacınız sindirim sisteminizin bakımıysa şu basit gerçeği unutmayın; gıdam benim yakıtımdır, ne yiyorsam oyum. Alışveriş yaparken neler seçtiğinize bakıp kendinize sorun; bu ne kadar besleyici? Yemeklerinizi ekstra bir sevgi ve özenle hazırlayın. Gerçekten ne yiyorsanız osunuz! İyi bir yemek ağzınıza, gözünüze ve damağınıza hitap etmelidir. Her bir öğünde bu zevkin aynısını almak mümkün olmayabilir ancak aldığınız zevk çok fazla ise bu yemekten ne kadar çok fayda elde edeceğinizi de düşünün. Bu ufak ve basit değişiklikler sizleri gerçekten sağlıklı tutabilir.

Son olarak; sindiriminizi gıda takviyeleriyle destekleyin...

Formül 1 Besleyici Shake Karışımı: Mutfak dolabınızda Formül 1 Shake'iniz varsa artık hiç bir öğünü kaçırmayacaksınız demektir. Bu pratik ürün, kolayca emilmekte, besin açısından dengeli, vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Yoğun bir iş yaşantısı için ideal olması, kolay ve hızla hazırlanabilmesinin yanı sıra sindirim sisteminizi de zorlamaz.

Formül 2 Vitamin ve Mineral Tablet: Partilerden sonra yorgun musunuz? Yorgun vücudunuza en iyi şekilde destek olmak için 22 ayrı vitamin ve mineral içeren kaliteli herbalife gıda takviyesini tercih edebilirsiniz.

Bitkisel Lif Tabletleri: Sağlık uzmanları, toksin(*) ve atıkların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmak ve gıdaların vücuttan geçişini hızlandırmak için her gün en az 24 gram lif tüketilmesini önermektedir. Lifin en iyi kaynakları arasında kuru kayısı, tuzlu fıstık, erik, ayçekirdeği ve beyaz kepek de bulunmaktadır. Üç ila dört elma, üç portakal veya bir büyük karnabaharda 10 gram lif vardır. Yaşamı kolaylaştırmak için daha verimli olması amacıyla özel bir bitki karşımı ilave ettiğimiz Bitkisel Lif Tableti takviyemizden yararlanın.

İçinizden kendinizi iyi hissettiğinizde, bunu mutlu ve sağlıklı bir ışıltıyla vücudunuzun dışından da gösterirsiniz. Bu nedenle sindirim sisteminize en iyisini verin ve yaşamdan da daha fazla haz alın!

(*) Toksin; mikro organizmaların salgıladıkları bir takım zehirli maddelerdir. Toksin zehirli demektir. Vücudumuzu aşırı duyarlı kılan, zararlı etkileri olan, sağlığımızı bozan herhangi bir madde olabilir. Toksinler hem vücudumuzda üretilir hem de dışarıdan alınır. Dışarıdan soluyarak, yiyerek ve fiziksel temas ile alırız. İçeride ise metabolizma sonucu açığa çıkar.


 
Herbalife Ürünleri-Diyetsiz Kilo Kontrolü
© 2011. Tüm Hakları Saklıdır.
 
Bu site E-Ticarix e-ticaret yazılımı ile hazırlanmıştır
 
Firma Rehberi